"Петрик і вовк." "Карнавал тварин."

Киев, Театр оперы и балета для детей и юношества
Пятница 16 Ноября 2018
14:00
Поделиться с друзьями
Другие даты

ПЕТРИК І ВОВК
Балет на одну дію на музику С.Прокоф’єва
Лібрето В.Ковтуна


У 1936 році на замовлення керівника і режисера Московського Центрального дитячого театру Наталії Сац композитор Сергій Прокоф'єв написав симфонічну казку «ПЕТРИК І ВОВК». Казку про безстрашного піонера Петрика композитор створив всього за чотири дні. Метою цього твору було ознайомлення маленьких слухачів з інструментами симфонічного оркестру. Слово читця (текст також належав композитору) чергувалося із музикою, яка образно, з властивим Прокоф'єву гумором, змальовувала ситуації та характери. Кожен пер­сонаж був представлений тембром того чи іншого інструмента: Петрика зображувала група струнних, Дідуся — фагот, Пташку — флейта, Кішку — кларнет, Вовка — валторни, постріли мисливців — литаври й барабан.

Казка сподобалася і дітям, і дорослим. Найвідоміші диригенти включали твір до свого репертуару. Услід за першою виконавицею Наталією Сац казку розповідали слухачам Жерар Філіп, Віра Марецька, Елеонора Рузвельт…  

Яскрава театральність та виражена танцювальність цієї музики заці­кавили й  хореографів. Балет «ПЕТРИК І ВОВК», починаючи  від першої постановки у США в 1940 році, ставився на сценах театрів Великобританії, Бельгії, Німеччини, Італії ...  

Казку Прокоф'єва симфонічний оркестр Київського муніципального театру опери і балету для дітей та юнацтва  виконує вже понад майже три десятиліття. Вона була одним із перших творів у його репертуарі.

А у 1999 році балетмейстер Валерій Ковтун на сцені нашого театру здійснив першу в Україні постановку балету «ПЕТРИК І ВОВК». І якщо ця симфонічна казка знайомить дітей із музич­ними інструментами, мета нашої вистави – ще й знайомство із мистецтвом класично­го танцю. Саме його мова розповідає про сміливого хлопчака, який за допомогою Пташки зумів перехитрувати і провчити Вовка. Мова балету замінює і голос читця. А вся ця історія - веселе лицедійство, вигадане фантазією Композитора, який миттєво перетворюється на Дідуся і викликає на сцену артистів, котрі стають дійовими особами казки.

Балет був показаний на гастролях у Німеччині та Великобританії.

«Петрик і Вовк» зазвичай виконуться  в одній виставі з одноактним балетом «Карнавал тварин», також адресованим маленьким глядачам.

КАРНАВАЛ ТВАРИН
Балет на одну дію на музику К.Сен-Санса
Лібрето О.Баклана та В.Литвинова
Музична редакція О.Баклана

Першими глядачами балету «Карнавал тварин» стали діти столиці Уельсу міста Кардіф, адже саме там, на сцені Національного Сент-Девідс холу, під час гастролей балетної трупи та симфонічного оркестру нашого театру до Великобританії відбулася його прем’єра у грудні 2007 року. Ідея постановки належала імпресаріо фірми «Artsworld Presentations» Патрісії Мюррей-Бет, яка організувала ці гастролі. Оскільки англійці приділяють велику увагу виставам для дітей, вона запропонувала включити до гастрольного репертуару одноактний балет на музику «Карнавалу тварин»  К.Сен-Санса, який виконувався б в одній програмі з одноактним «Петриком і Вовком» на музику С.Прокоф’єва.

Симфонічна сюїта «Карнавал тварин» більше відома на Заході. Її автор французький композитор Каміль Сен-Санс (1835-1921) був надзвичайно талановитою людиною і водночас великим жартівником. Він створював музику у різних жанрах – писав симфонії, опери, балети, кантати, ораторії, інструментальні твори, духовну музику.

Жартівлива сюїта «Карнавал тварин», яку композитор ніколи не розцінював серйозно і називав «великою зоологічною фантазією», була написана на приватне замовлення у 1986 році і за життя композитора виконана лише кілька разів у вузькому колі друзів. Дбаючи про репутацію «французького Бетховена», а саме так називали його сучасники, Сен-Санс категорично заборонив публічне виконання твору, дозволивши опублікувати його лише після своєї смерті, що і було зроблено у 1922 році. Лише одна п’єса з сюїти – «Лебідь» завдяки генію постановника Михайла Фокіна та виконавиці Анни Павлової здобула безсмертя на балетній сцені.

Музикознавці вважають, що «Карнавал» у жартівливій формі відобразив деякі типові, характерні і водночас найцінніші риси творчої особистості автора – гумор та лірику в оправі відмінної майстерності. Кожен з 14 номерів сюїти є своєрідним портретом якоїсь тваринки, однак у музичних темах можна почути пародії на твори самого Сен-Санса та відомих композиторів.

Оскільки «зоологічна фантазія» досить невеличка – вона звучить всього 21 хвилину, автор музичної редакції, диригент-постановник балету Олексій Баклан доповнив її фрагментами інших опусів композитора – симфонії № 3, симфонічних поем, вальсів тощо.